Delfin-CDR

Z miłości do muzyki.

Delfin-CDR

Wystąpienia publiczne – jakie są współcześnie podstawowe elementy interesującej prezentacji?

Wiele osób obawia się wystąpień publicznych oraz ocen, które są z tym zazwyczaj związane. Okazuje się jednak, że kilka łatwych zasad jest w stanie ułatwić występowanie przed szerszą publicznością.

publiczna przemowa

Autor: Kennisland
Źródło: http://www.flickr.com
Współcześnie, prowadzone są nawet tematyczne szkolenia, na których można nauczyć się odpowiedniej prezentacji, wobec tego jeżeli ma się z tym problem, wskazane jest zastanowić się nad udziałem. Przede wszystkim, planując wystąpienie przed większą publicznością, trzeba się odpowiednio przygotować, to znaczy spisać tekst i kilka razy przećwiczyć jego mówienie. Już samo poczucie, że zrobiło się wszystko we własnej mocy, by doskonale wypaść może mieć działanie uspokajające. Przemówienie należy poćwiczyć w obecności innych osób, na przykład rodziny. Przełamie się takim sposobem swój strach i pewną barierę wstydu, a słuchacze będą mogli powiedzieć co było nie tak.

Dzisiaj wystąpieniom publicznym zazwyczaj towarzyszą prezentacje multimedialne. Jest to bowiem idealny sposób na przekazywanie informacji, trafiający do odbiorców przyzwyczajonych do takiego serwowania ważnych treści. Stworzenie prezentacji, dzięki możliwości wykorzystana funkcjonalnych programów, nie jest problematyczne. Co więcej, jeżeli bardzo często jest się zmuszonym do realizowania takich prezentacji, warto pomyśleć o specjalistycznym kursie, który może się okazać bardzo pomocny. Istotna jest też odpowiednia muzyka do prezentacji (Olbrzymia baza na Royalty free heaven). Nie może być nazbyt wolna ani głośna. Powinna stanowić tło dla przekazywanych treści.

Muzyka może stać się również elementem zwracającym uwagę słuchających na najistotniejsze elementy wystąpienia, dlatego lepiej żeby jej wybór nie był przypadkowy. Ćwicząc wystąpienie publiczne należy też upewnić się czy posiadany sprzęt będzie działał w miejscu, w którym ma się ono odbyć. Lepiej uniknąć technicznych problemów, które mogą stać się czynnikiem stresogennym i niepotrzebnie zdenerwować prelegenta. Rzecz jasna, wielkie znaczenie ma odpowiedni strój. Jego wybór w dużej mierze zależy od charakteru wystąpienia oraz rodzaju publiczności. Inaczej można się ubrać na wykład pośród studentów, a inaczej na prezentację przed osobami decyzyjnymi w firmie.

Lokalizacja

ul. Brzeska
21-500 Biała Podlaska