Delfin-CDR

Z miłości do muzyki.

Delfin-CDR

W ostatnim czasie coraz bardziej znana jest fotowoltaika? Czym właściwie jest, czym charakteryzuje się ta branża?

Nie ma co ukrywać, że w ostatnim okresie bardzo popularnym pojęciem stała się fotowoltaika. Co to właściwie jest? To dziedzina nauki i techniki, jaka trudni się przerabianiem światła słonecznego na energię elektryczną. Jest to więc wytwarzanie prądu elektrycznego ze słonecznego promieniowania przy skorzystaniu ze zjawiska fotowoltaicznego. Fotowoltaika, choć jest bardziej droga niż metody konwencjonalne, to wykorzystywana jest w wielu dziedzinach.

panele słoneczne

Autor: Solar Farm – Solar energy power plants
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim jest ekologiczna, a to niezwykle istotne tam, gdzie ekologia jest ważniejsza niż ekonomia. Jest też praktyczna, bo promieniowanie słoneczne jest praktycznie w każdej lokalizacji dostępne. Najbardziej ważnym surowcem do wyprodukowania ogniw fotowoltaicznych pozostaje wafel krzemowy, przede wszystkim krystaliczny. Z jednego ogniwa bez kłopotu może wyprodukować prąd o mocy 1-6,97 W. W celu powiększenia uzyskanych wyników, ogniwa złączone są w moduły fotowoltaiczne. Ogniwa tego rodzaju są stosowane też w technice kosmicznej. Mają wielkie zalety, bo są bezobsługowe oraz żywotne.

Mogą wytrzymać więc 25 lat. Oprócz tego są używane jako źródło zasilania samodzielnych urządzeń, przykładowo świateł drogowych. Zaczynają też być coraz bardziej wykorzystywane na różnych budynkach, szczególnie tych oddalonych od sieci energetycznych. Takie ogniwa używane są też w elektronice użytkowej, zasilaniu układów telemetrycznych w stacjach pomiarowo-rozliczeniowych gazu ziemnego, wzmacnianiu w zasilanie automatyki przemysłowej czy w produkcji energii w elektrowniach słonecznych. Sprawdź witrynę producenta: pelelectric.pl/. Ogniwa tego typu coraz częściej używane są również do użytku domowego.

energia słoneczna

Autor: OiMax
Źródło: http://www.flickr.com/

Myli się je jednak często z kolektorami słonecznymi, które różnią się tym, że potrafią przekształcać energię promieniowania słonecznego w ciepło. Fotowoltaika, jako dziedzina, która odpowiada za wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnego źródła, czyli Słońca, bardzo prędko się rozwija. Należy więc przypuszczać, iż w nieodległej przyszłości będzie coraz częściej wykorzystywana. Należy mieć taką nadzieję, gdyż dzięki temu energia będzie tańsza, a środowisko w lepszym stanie. Dla osób, które już teraz na poważnie pragną się zapoznać z tym tematem polecane są fachowe sklepy, w których można kupić konieczny sprzęt, jak ograniczniki fotowoltaika. Pod tym adresem: możesz dowiedzieć się ciekawej, przydatnej wiedzy na ten temat.

Lokalizacja

ul. Brzeska
21-500 Biała Podlaska