Delfin-CDR

Z miłości do muzyki.

Delfin-CDR

Popularne instrumenty dęte

Instrumenty dęte są grupą nazywaną również aerofonami. Należą do nich kolejno instrumenty dęte drewniane, z blachy oraz, a także wyposażone w klawisze. Przedstawicielami instrumentów dętych drewnianych są oczywiście saksofony.

saksofon

Autor: Louis Evans
Źródło: http://www.flickr.com
Do kategorii instrumentów dętych blaszanych zaklasyfikowano między innymi najlepsze rogi i mniej znane sakshorny. Instrumenty klawiszowe stanowią mniej liczną gromadę spośród wymienionych powyżej. Przykładem mogą być mniej popularne melodyki. Puzony, pokrewne z grupą trąbek pojawiły się koło XIII w.

Jest to jakby bardzo duża trąbka, gdzie środkowy kawałek rury ma kształt długich, prostych regulowanych na długości kawałków. Dopiero dwa wieki dalej puzony zasłużyły na swoją własną nazwę. Zaraz potem zaczęto przerabiać pierwszą wersję, by upodobnić je do skali głosowej. Dziś puzony ciągle występują w różnych odmianach, przykładowo suwakowy, sopranowy albo tenorowy.

Rogi, których inna nazwa to waltornie, są instrumentami z tej samej grupy, co puzony. Rogi wywodzą się z dawnych instrumentów używanych na polowaniach, wykonanych ze zwierzęcych rogów. Dawne rogi miały dość małe zdolności muzyczne, jednak dzisiejsze instrumenty zostały stworzone z metalu, dzięki czemu ich zakres muzyczny jest oczywiście pełniejszy. Rogi mają również swoje odmiany. Zwykle chętnie wykorzystuje się je w przedstawieniach teatralnych, dla stworzenia dźwiękowych efektów specjalnych. Sakshorny to z kolei instrumenty które są odmianą buglehornów. Sakshorny mają przeróżne wielkości, dzięki którym dźwięk z nich wydobywany jest w każdym przypadku odmienny. Sakshorny są bardzo pożądane w orkiestrach dętych. Saksofony to najpewniej najpopularniejsze wśród wymienionych do tej pory instrumentów. Saksofony również miewają różne wielkości oraz związane z nimi zakresy dźwięków.

Jest teraz oryginalna witryna, która zawiera ważne dane na opisywany temat, więc nie czekaj tylko przeanalizuj ją szczegółowo.

Zwykle spotykane rodzaje saksofonów to saksofony altowe czy barytonowe. W przeciwieństwie do poprzednich instrumentów, saksofony nie posiadają swoich dawnych poprzedników. Wynaleziono je w połowie XIX w. i do teraz dotrwały w identycznej jak wtedyformie.

Jeśli czujesz się zachęcony do nowego hobby, zobacz – dęte instrumenty – sakshorny.

Lokalizacja

ul. Brzeska
21-500 Biała Podlaska