Delfin-CDR

Z miłości do muzyki.

Delfin-CDR

Nowe, zajmujące hobby – instrumenty dęte

Wśród wielu modeli muzycznych instrumentów największą rolę mają dęte instrumenty, często zwane aerofonami. Jest ich najwięcej i mają bardzo długą i ciekawą historię. Wiele z nich wymyślono jako instrumenty stosowane przez rycerstwo i na polowaniach.

Waltornia

Autor: Frank Kovalchek
Źródło: http://www.flickr.com
Spełniać one miały rolę informacyjną lub ostrzegawczą. Potem przez lata stawały się udoskonalane i przygotowywane do używania w teatrach i orkiestrach. Obecnie po instrumenty dęte często sięgają zarówno muzycy w orkiestrach, w szczególności w dętych orkiestrach, jak i klasycy jazzu. Jak ich nazwa wskazuje, instrumenty dęte to rodzaj instrumentów, w jakich muzyka będzie powstawać wskutek zadęcia.

Dzielą się na instrumenty blaszane, drewniane i klawiszowe. Aerofony z grupy drewnianych obejmują między innymi różne odmiany fletów, zarówno podłużne, jak i poprzeczne, klarnety, fagoty i saksofony. Pośród instrumentów blaszanych znajdziemy przykładowo tuby, puzony, trąbki, a także nieco mniej znane waltornie, czyli rogi (zobacz jeśli chcesz zamówić ten produkt online: najlepsze tuby).

Instrumenty klawiszowe mają najmniej chyba reprezentantów i najbardziej znane z ich grona to organy, akordeon, nazywany też harmonią, harmonijka klawiszowa oraz ustna. Niezwykle ciekawe są również tuby. Tuby mają największą wielkość wśród tej rodziny instrumentów, które doskonale uzupełniają grupę orkiestry symfonicznej, lecz dość popularne są również jako instrumenty do solowej gry. Tuba posiada jednak swoją genezę jeszcze w starożytności. Przodkiem tuby była rzymska tuba romana. Ale dopiero po wynalezieniu wentylu na początku XIX w., tuby uzyskały swoją współczesną postać. Tuba składa się z metalowej rury, wielokrotnie zawiniętej, zakończonej z jednej strony ustnikiem, a z drugiej strony przechodzącej w czarę głosową. Jako ciekawostka, w praktycznie każdy pierwszy piątek maja obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tuby. Kolejne, równie ciekawe są waltornie, zwane popularnie rogami. Ich historia jest równie długa co opisywanej wcześniej tuby. Waltornie mają swoich przodków w starodawnych instrumentach tworzonych z pustych w środku rogów zwierzęcych, drewna albo z łodyg roślin. I znów przeróbki ostatecznie pozwoliły na usprawnienie i wykorzystanie tego prostego instrumentu w graniu muzyki (sprawdź ceny online i zamów taniej: popularny akordeon).

Lokalizacja

ul. Brzeska
21-500 Biała Podlaska