Delfin-CDR

Z miłości do muzyki.

Delfin-CDR

Jakie znaczenie ma dziś muzyka?

Od wieków człowiekowi na każdym kroku towarzyszy muzyka, tak naprawdę obecna jest ona w każdej dziedzinie życia. Dziś muzyka spełnia przede wszystkim rolę rozrywkową, lecz do niedawna miała także spore znaczenie religijne.

Gra na klawesynie

Autor: Brian Holland
Źródło: http://www.flickr.com
Przez wiele lat ludzie dopracowywali instrumenty muzyczne, wymyślali podstawy teoretyczne komponowania muzyki i zapisu nutowy. Pojawiły się trzy zasadnicze rodziny instrumentów, czyli strunowe, dęte i perkusyjne.

Każda z tych grup do wytworzenia dźwięku wykorzystywała odmienne zjawiska, we wszystkich powstało dużo najróżniejszych odmian, różniących się wielkością i sposobem grania. W grupie instrumentów strunowych bardzo popularne stały się gitary, skrzypce, a także fortepiany i pianina. Wielu światowej sławy muzyków decydowało się na te właśnie rodzaje instrumentów i tworzyło na nie wielkie arcydzieła. Lecz istniały i nadal istnieją instrumenty mniej znane, a które mają równie ładny i oryginalny rodzaj dźwięku. Przykładowo klawesyny (zobacz ceny sklepów na stronie: klawesyny), jakie już od 15 wieku są znane w naszej części Europy, posiadają niezwykle interesujące brzmienie, ale ich popularność jest daleka od pianin albo fortepianów.

Ostatnie lata to bardzo duże upowszechnienie elektroniki, która weszła we wszystkie dziedziny życia. Nie ominęło to również muzyki, i dziś coraz częściej zamiast klasycznych instrumentów muzycy wolą kupić ich cyfrowe odpowiedniki. Niewątpliwie ogromne znaczenie ma tu cena, na przykład klawesyny elektroniczne są wielokrotnie tańsze od swoich odpowiedników zrobionych przed wielu laty. Rzecz jasna w czasie koncertów raczej się używa tradycyjnych instrumentów, lecz do nauki i ćwiczeń w mieszkaniu elektroniczne modele całkowicie wystarczą. Ogromną popularność zyskały także w ostatnich czasach keyboardy (zacznij grę na najlepszym sprzęcie: keyboardy elektroniczne markowe). Niewielkie wymiary i bardzo duże możliwości uzyskiwania najróżniejszych dźwięków spowodowały, że obecnie większość muzycznych zespołów taki instrument posiada. Wymyślenie keyboardów sprawiło również, że muzyka z klawiszowych instrumentów trafić mogła do wielu ludzi, już za kilkaset złotych można kupić dobry instrument, na którym można uczyć się w domowym zaciszu. Dzisiaj rosnąca ilość muzyków używa z powodzeniem klawiatury midi, jakie dają jeszcze większe możliwości w komponowaniu utworów muzycznych.

Lokalizacja

ul. Brzeska
21-500 Biała Podlaska