Delfin-CDR

Z miłości do muzyki.

Delfin-CDR

Jak duże były carskie rosyjskie banknoty oraz jak dużo mogłyby być obecnie warte?

Wiele ludzi ma jakiekolwiek swe hobby. Co poniektórzy zbierają znaczki lub obrazy. Jeszcze inne osoby mogą interesować się numizmatyką, zatem zbieraniem banknotów i monet, jakie wyszły już z obiegu.

Wernisaż w Loftach Platinum, "Krystalizacja przestrzeni" Ludwiki Ogorzelec

Autor: Czesław Chwiszczuk
Źródło: Grupa Archicom
W wypadku banknotów tego typu stare pieniądze można składować w odpowiednich klaserach, czyli albumach zawierających plastikowe opakowania ochronne. Czy wiesz, że formalną walutą były kiedyś w naszym kraju marki polskie? Albo, że jeszcze 20 lat wstecz każda aktywna zawodowo osoba była milionerem? Dopiero po tzw. denominacji w 1995 roku, gdy to 10000 zł zamieniono na 1zł, zaczęliśmy zarabiać (w teorii) dużo gorzej. Jeżeli posiadasz banknoty sprzed 1995 roku oraz są one w znakomitym stanie, to mógłbyś je odsprzedać kolekcjonerom za kilkaset zł za banknot o nominale 2 milionów starych złotych. Warto wspomnieć, że pod koniec lat 80-tych oraz na początku 90-tych minionego wieku w naszym kraju miała miejsce hiperinflacja. Sięgała nawet poziomu prawie 1400%. Do obrotu wprowadzono banknoty o jeszcze większych nominałach. Planowano nawet wprowadzić banknot o wartości 5 milionów złotych z portretem Józefa Piłsudskiego. Definitywnie nie trafił do obrotu, miał jedynie charakter kolekcjonerski.
stare pieniądze

Autor: Les Chatfield
Źródło: http://www.flickr.com
Ciekawą nowinką jest również fakt, że istnieją stare pieniądze, konkretnie stuletnie rosyjskie banknoty, które mają szerokość ok. trzydziestu cm. Są one tak powszechne nawet teraz, że można by je zakupić za ok. 20-30 zł. Jednak stare pieniądze to nie tylko banknoty. Istnieją monety, które wciąż mogłyby cieszyć oko swym stanem. Należałoby także wspomnieć, że nawet wybite kilkaset lat temu polskie monety mogłyby być stosunkowo niedrogie.

Na ich cenę największy wpływ mają stan oraz popularność na rynku kolekcjonerskim. Z drugiej strony stare pieniądze mogłyby być warte majątek: w USA pewna moneta była wyceniona na kwotę kilku milionów obecnych dolarów.

Lokalizacja

ul. Brzeska
21-500 Biała Podlaska