Delfin-CDR

Z miłości do muzyki.

Delfin-CDR

Historia najbardziej znanych instrumentów dętych

Sporo instrumentów, w szczególności należących do kategorii instrumentów dętych miewa charakterystyczną przeszłość związaną z wojskiem albo rycerstwem. Używano ich do ostrzeżenia przed wrogiem, wabienia bądź odstraszania dzikich zwierząt, celebrowania zwycięstwa albo przeżywania przegranej.

Gra na saksofonie

Autor: Louis Evans
Źródło: http://www.flickr.com
Potem ich rola uległa zmianie aby po przeróżnych modyfikacjach zostawały elementami integralnymi orkiestry albo zespołów muzycznych. Bardzo znanym przykładem takiej przemiany są trąbki.

Pierwotne trąbki (możesz wybrać i zamówić online: polecane saksony), wywodzące się z archaicznych instrumentów blaszanych, z wyglądu raczej przypominały obecny róg, gdyż nie miały zaworów w związku z tym miewały mocno okrojone możliwości melodyczne. Dobre były tylko do odgrywania fanfar. Przez wieki ulepszano je stopniowo, aż z początkiem XIXw. trąbki dostały ostatecznie kształt taki jak teraz. Jednak obecnie nie są one instrumentem o wielkich walorach akustycznych. Stanowią uzupełnienie w orkiestrach, czasami w zespołach muzycznych.

Suzafony to aerofony blaszane. Są to trochę zmodyfikowane helikony o bardzo dużej czarze głosowej, która dlatego właśnie jest umiejscowiona nad głową instrumentalisty. Z powodu takiej właśnie dużej czaszy, w orkiestrze dętej, w których przeważnie są wykorzystywane suzafony, są one nazywane słonecznikami. Pierwsze suzafony zostały skonstruowane w końcu XIXw. Poza szerokim zastosowaniem w orkiestrach dętych, suzafony wykorzystuje się też w orkiestrach tanecznych, dixielandowych a także w utworach jazzowych. Tenorhorny natomiast są to zmodyfikowane buglehorny, które pojawiły się we Francji również w XIXw. Ich polska nazwa to sakshorn tenorowy. Tak jak poprzedni instrument, tenorhorny też zakończone są dużym otworem, jednak nie musi być umiejscowiony aż nad głową grającego. Pozostałe części instrumentu stanowią ustnik, przechodzący w rurę ustnikową, wentylki razem z krąglikami do strojenia każdego z nich, krąglik strojeniowy główny, część przeznaczona na kciuk oraz dźwięcznik. Tenorhorny były używane już przez pruską kawalerię od początku XIXw. Stosunkowo mało znane są saksony, dla których trudno jest znaleźć jakiekolwiek informacje, tak w sieci, jak również w specjalistycznych periodykach.

Kupisz u nas te i mnóstwo różnych instrumentów – instrumenty dęte – suzafony

Lokalizacja

ul. Brzeska
21-500 Biała Podlaska