Delfin-CDR

Z miłości do muzyki.

Delfin-CDR

Dokąd sięga tradycja przebierania się w różne stroje przy co poniektórych popularnych okazjach?

Konwenans przebierania się na bale maskaradowe sięga średniowiecza oraz pochodzi ze solarnej Italii. Pochodzący z tamtąd oligarchowie ubierali je, aby upodobnić się do różnorodnych postaci słynnych z mitologii.

rodzina

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Ciekawą nowinką jest fakt, iż karnawał był wyłącznym sezonem w roku, kiedy panowało społeczne przyzwolenie na ubieranie damskich ubrań poprzez mężczyzn.
gry

Autor: Allison Brown
Źródło: http://www.flickr.com

Tak obszerna przeszłość nie mogłaby wyjść w niepamięć, przeto do dzisiaj w wielu państwach świata kontynuuje się tradycję okazyjnej zmiany swego wizerunku, np. przez przebrania na Halloween. W wielu – zwłaszcza anglojęzycznych krajach wieczorem 31-go października obchodzi się powiązane z maskaradą święto. Nie jest to święto urzędowe, wszakże jest jednym z najpopularniejszych świąt w roku. W Polsce ludzie ubierają przebrania na Halloween od ok. lat 90-tych dwudziestego w. W najwyższym stopniu kojarzona z nim jest dynia z wyciętymi oczami, nosem oraz ustami. Ponadto wielokrotnie zamieszcza się w niej jakieś źródło blasku, przykładowo lampę czy w przeszłości świecę. Odmienne popularne przebrania na Halloween to np. demony, zombie, wiedźmy, trupie czaszki czy czarne kotki.
przebrania na halloween

Autor: Teatr Praga
Analogicznie bardzo długą tradycję posiadają maski weneckie – zdecydowanie więcej znajdziesz na www. Tradycja ich wkładania sięga co najmniej XIII w.. Używając maski weneckie wszyscy ludzie suwerennie od ich statusu społecznego czy finansowego mogą być tym, kim pragną. Nie jest istotne, czy pracuje się jako służąca czy pani domu.

Obywatele są wtedy nierozpoznawalni. Takie maski weneckie dzielą się na różne typy. Najbardziej popularna z nich to bauta, która zakrywa calutką twarz, ale jej dolna partia nie przylega do brody.

Lokalizacja

ul. Brzeska
21-500 Biała Podlaska