Delfin-CDR

Z miłości do muzyki.

Delfin-CDR

Dlaczego wielkość sceny może posiadać ogromne znaczenie dla artysty?

Chodzenie do teatru nie jest w naszym kraju za często praktykowaną czynnością, jednak aktorskie kreacje mamy możliwość podziwiać także w tv. Sami zresztą w okresie zdobywania wykształcenia na pewno wcielaliśmy się w role znajome nam z kart różnorodnych określonych utworów.

Co prawda w szkole nie w każdym wypadku dostępna była profesjonalna scena, jednak tam nie o otoczkę chodziło. W profesjonalnych teatrach z kolei tego typu miejsce powinno zapewnić właściwe warunki do grania danej postaci. Profesjonalna scena musi zostać dostosowana do prędkiej zamiany dekoracji czy też gwarantować dobry widok oraz właściwe cechy akustyczne. Poza tym scena (zobacz eventroom) to nie tylko przestrzeń, na jakiej grają aktorzy, to też miejsce, na jakim wykonywane są np. koncerty muzyczne, jednak w tego typu sytuacji nosi ona nazwę „estrady”. Poza tym scena często oddzielona jest od widowni specjalną kurtyną, a miejsce między nią a widownią nosi nazwę „proscenium”. Warto dodać, że scena nie musi być tzw. włoska (o tradycyjnej, mającej kurtynę budowie), ale może też być okrągła (jest w tym czasie otoczona publicznością ze wszystkich stron). Warto tu wspomnieć, że wielkość sceny posiada ogromne znaczenie dla aktora, gdyż często łączy on wypowiadane kwestie z ilością wykonywanych w tym czasie kroków. Objawia się to zwłaszcza w wypadku gościnnych wykonań na deskach innych teatrów.
przesilenie letnie

Autor: Web Summit
Źródło: http://www.flickr.com
scena

Autor: Joshua Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Ważnym składnikiem takiego miejsca jest tzw. budka suflera, zatem obrócona w stronę aktora muszla, w której przebywa sufler, zatem osoba, jaka podpowiada artyście jego rolę, jeśli ten ją zapomni. Nie jest to jednak składnik obligatoryjny i obecny na każdej scenie w teatrze.

Jednak to najczęściej kojarzące się z teatrem określenie używane jest nie tylko w takim kontekście. Scena to także sztuka teatralna lub społeczność, która zajmuje się tworzeniem jakiegokolwiek rodzaju sztuki. Funkcjonuje zatem przykładowo scena (zobacz eventroom) komputerowa, powiązana z przygotowywaniem grafiki komputerowej.

Lokalizacja

ul. Brzeska
21-500 Biała Podlaska