Delfin-CDR

Z miłości do muzyki.

Delfin-CDR

Czujnik fotoelektryczny: jego sposoby funkcjonowania i zawodowe przeznaczenie

Dla wielu odbiorców Internetu zagadnienia z dziedziny fizyki czy elektryki są niemal wiedzą tajemną. Niewiele osób ma zrozumienie o zasadach działania różnych urządzeń. Niektórzy jednak chcieliby samodzielnie sprostać wyzwaniom z tych dziedzin. Co im pozostaje? Mogą na przykład napisać w wyszukiwarki Google lub You Tube wybrane frazy, takie jak: enkoder inkrementalny, czujniki fotoelektryczne lub czujnik odległości sick, gdzie znajdą wiele wartościowych informacji na wspomniane tematy. Fachowe ich objaśnienie może pomóc w zrozumieniu działania konkretnych urządzeń czy nawet może być inspiracją do podjęcia samemu działań w tym temacie.

czujniki - montowanie

Autor: Gareth Halfacree
Źródło: http://www.flickr.com
W tym artykule skupimy się na wyjaśnieniu zasad funkcjonowania czujnika fotoelektrycznego, który jest dość tanim urządzeniem. Jest to urządzenie, które składa się z zespolonych dwóch diodek, które są zespolone w plastikowej obudowie. Te diody są odłączone od siebie przegrodą wykonaną z plastiku. Pierwsza z nich jest niczym innym jak diodą podczerwoną, która wysyła światło na takiej samej zasadzie, jak dioda zastosowana chociażby w pilocie telewizyjnym. Drugi element, który wygląda na diodę, jest w rzeczywistości fototranzystorem. Zostaje on uaktywniony, gdy świeci na niego konkretne światło. W niniejszym przypadku będzie to podczerwone światło, wysyłane przez wspomnianą diodę.

Jeśli zainteresował Cię prezentowany temat, to obejrzyj także (http://www.vectorsoft.pl/bricscad/kategoria-produktu/bricscad/bricscad-classic/) inne równie ciekawe strony, które posiadają nie mniej istotne informacje.

Dioda ta emanuje światłem, na skutek czego światło uderza w bazę tranzystora, która następnie emituje prąd. Bardzo podobne rozwiązanie jest zastosowane w transoptorach. Zobacz produkty na stronie:

Jakie zastosowanie ma w praktyce czujnik fotoelektryczny? Jego wachlarz zastosowań jest dość duży. Nadzwyczaj praktycznym wydaje się użycie go jako czujnika zbliżeniowego. Zbliżone zastosowanie ma czujnik zbliżeniowy ultradźwiękowy. Działał on trochę inaczej, gdyż posiadał mały głośnik, który przesyłał sygnał. Sygnał ten odbijał się od przeszkody i wracał. W ten sposób można było ustalić odległość od podanej przeszkody. Zobacz stronę:

Funkcjonowanie opisywanego czujnika jest nad wyraz podobne, z tym że jego zakres działania jest dużo mniejszy. Jego odległość działania ma kilka centymetrów, gdy czujnik ultradźwiękowy działa na odległość do trzech metrów. Czujnik fotoelektryczny sprawdzi się doskonale jako czujka antywłamaniowa. Przykładowo przy otwarciu drzwi usunięta zostanie przeszkoda i receptor wtedy zaalarmuje.

Lokalizacja

ul. Brzeska
21-500 Biała Podlaska