Delfin-CDR

Z miłości do muzyki.

Delfin-CDR

Co wypada wiedzieć o słuchowiskach emitowanych w radio?

W czasach telewizji niemal zapomnianym gatunkiem stały się słuchowiska. Młode pokolenie Polaków nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, czym one były.

W niezwykle dużym skrócie słuchowisko jest tak naprawdę teatrem radiowym. W odróżnieniu jednak o teatru telewizji, który był polskim specjałem, słuchowisko (co może zasugerować już sama nazwa) można było tylko i wyłącznie słuchać. Po raz pierwszy słuchowiska nagrywane były w Anglii. Miało to miejsce w latach 20-tych XX stulecia. Słuchowiska bardzo szybko trafiły również do polskiego radia, jednak cztery lata po pierwszym zagranicznym słuchowisku. Polscy słuchacze radia mieli okazję po raz pierwszy usłyszeć transmitowaną w świecie realnym inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego pod tytułem „Wesele”. Pierwsze polskie słuchowiska radiowe, które transmitowane były w okresie międzywojennym nadawano oczywiście na żywo, dopiero krótko przed wybuchem II wojny światowej zaczęto je nagrywać. Niestety, z tych archiwalnych nagrań, które powstały przed czasem wojennej zawieruchy nie przetrwała nawet jedna płyta. Aby dowiedzieć się więcej kliknij ten adres.

Spiker radiowy

Autor: Brangwyn Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Do zwyczajów radiowych słuchowisk wrócono po wojnie. Najwięcej słuchowisk przygotowywana była w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku. U schyłku lat pięćdziesiątych w Polskim Radio zaczęto nadawać jedno z najbardziej popularnych słuchowisk, któremu nadano tytuł „Matysiakowie”.

Poszukujesz ciekawych informacji na ten wątek? Bardzo dobrze się składa, ponieważ pomocny artykuł (https://www.eccoholiday.com/p/hiszpania-majorka) ma informacje godne zainteresowania, które są też niezwykle interesujące.

W roku 1960 pierwszy raz słuchacze słuchali wybranego, bardzo na czasie słuchowiska noszącego tytuł „W Jezioranach”. Oba te słuchowiska nadal są nadawane. Popularność obu tych audycji jest nadal na stałym od lat poziomie. Pozyskały już tak naprawdę radiowej telenoweli. Tak naprawdę większość radiowych słuchowisk to utwory dla osób pełnoletnich. Ale Polskie Radio pamiętało zawsze też o swoich najmłodszych słuchaczach. Pierwsze słuchowiska dla małych radiosłuchaczy nadawano już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Przygotowanie słuchowiska radiowego jest zadaniem niezwykle trudnym. Konieczny jest nie tylko dobry scenariusz, ale również rewelacyjni aktorzy. Bez wątpienia jest to droga do osiągnięcia prawdziwego sukcesu.

Lokalizacja

ul. Brzeska
21-500 Biała Podlaska