Delfin-CDR

Z miłości do muzyki.

Delfin-CDR

Co w laboratorium naukowym znać winnaś, a o czym się milczy? Zajrzyj!

Niewielu z nas ma świadomość, jak zaawansowane technologicznie są obecnie pracownie, w których przechowywane są na przykład części tkanek człowieka lub prowadzone są badania nad preparatami kosmetycznymi czy lekami.

monitoring

Autor: rafael parr
Źródło: http://www.flickr.com
Należałoby sobie uprzytomnić, iż laboratorium to nie tylko szklane probówki i pipety, a funkcjonujące tam postaci powinny mieć obycie nie tylko w dziedzinie chemii czy mikrobiologii.
technologia

Autor: Kārlis Dambrāns
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z fundamentalnych elementów wykorzystywanych w laboratoriach jest płynny azot. Ze względu na jego małą temperaturę wrzenia (aż -195,8 st. C!) jest idealny do obniżania temperatury preparatów lub jako czynnik termostatyczny. Takowa temperatura znamionuje jednak, że do trzymania go potrzebne są szczególne pojemniki. Zbiornik na ciekły azot nazywany jest czasem także zbiornikiem Dewara (od nazwiska jego konstruktora) – czytaj o zbiorniku do Ciekłego azotu. Naczynia takie są skonstruowane z metalu i wyposażone w odpowiednie mechanizmy ochraniające. Lepiej nie myśleć, co mogłoby się stać, jeśliby PRacownik laboratorium wylał na siebie większą miarę takiej substancji. Płynny azot jest oczywiście stosowany w lecznictwie np. do usuwania zmian chorobowych skórnych, jednak we wszystkich przypadkach odbywa się to pod ścisłą pieczą. Niezabezpieczony wyciek LN2 może być niesłychanie niebezpieczny.
Poza tego typu pojemnikami laboratorium musi dysponować dodatkowo różnego rodzaju maszynami, pozwalającymi regulować przykładowo napięcie elektryczne. Do tego celu stosowny jest autotransformator, który pozwala przykładowo obniżyć napięcie z sieci elektrycznej i dopasować je do wymagań konkretnego urządzenia – link do autotransformatora.

Ma to wyjątkowe znaczenie, o ile laboratorium działa na sprzęcie z Ameryki, jaki nieraz wymaga tego typu przemian.
Jak widać, pracobiorca laboratorium naukowego ma mieć sporą wiedzę nie wyłącznie ze swojego ogródka, ale także z innych nauk przyrodniczych.

Lokalizacja

ul. Brzeska
21-500 Biała Podlaska