Delfin-CDR

Z miłości do muzyki.

Delfin-CDR

Co to są Kresy i dlaczego warto zwiedzić tamte okolice?

Podczas dwudziestolecia międzywojennego mapa Polski wyglądała zupełnie w inny sposób niż aktualnie. Nasza wschodnia granica była przesunięta bardziej na wschód oraz obejmowała takie miasta jak Lwów czy też Wilno, z kolei nasza granica na zachodzie nie obejmowała takich miast jak Poznań czy też Wrocław.

wakacje

Autor: Marcin Kargol
Źródło: http://www.flickr.com
Po konferencji w Jałcie, jaka miała miejsce w pierwszej połowie lutego 1945 roku, przedstawiciele trzech ogromnych mocarstw, czyli J. Stalin, Winston Churchill i Franklin Delano Roosevelt ustalili, że Rosja zajmie część wschodnich ziem Polski w zamian za część ziem należących do tej pory do Niemiec. Polskie Kresy Wschodnie zostały częścią takich krajów jak Ukraina, Białoruś i Litwa. Aktualnie nie ma specjalnego problemu, żeby zwiedzić dawne miasta. Można to zrobić na własną rękę albo korzystając z propozycji jakiegokolwiek biura podróży. Organizowane są m.in.

Zobacz większą ilość informacji, a zobaczysz podobne treści, które z pewnością także Cię zainteresują. Nie zwlekaj zatem i użyj serwisu (https://www.klubtanca.pl/kursy-tanca/)!

wycieczki do Lwowa, podczas których można zwiedzić Skansen Gaj Szewczenki, Lwiwska pywowarnia czy tamtejsze cmentarze, na których leżą sławni Polacy. Jednym z nich była Maria Konopnicka, która jest pochowana na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

krajobraz - zdjęcia

Autor: download.net.pl – mobile
Źródło: http://www.flickr.com
Arctic Monkeys

Autor: PokerStars.com
Spis złożonych tam zasłużonych dla Polski osób jest niezwykle długa i zawiera między innymi nazwisko słynnego naszego matematyka Stefana Banacha, który razem ze swoimi rówieśnikami kilka dziesiątków lat wcześniej tworzył w słynnej ówczesnej kawiarni słynne twierdzenia matematyczne. Udając się na Kresy, należałoby też odwiedzić w Wilnie słynną Ostrą Bramę, która zostaje nawet wspomniana przez Adama Mickiewicza w pierwszej księdze słynnego poematu Pan Tadeusz. Trzeba jednak pamiętać, że dla naszych przodków istniały poza tym Kresy Zachodnie.

Była to należąca do Niemiec część Pomorza oraz Śląska. Aktualnie Kresy Wschodnie to obszar około 500-800 tysięcy kilometrów kwadratowych, jaki jeszcze kilka dziesiątków lat wcześniej należał do naszego kraju.

Lokalizacja

ul. Brzeska
21-500 Biała Podlaska