Nowe, zajmujące hobby – instrumenty dęte

Wśród wielu modeli muzycznych instrumentów największą rolę mają dęte instrumenty, często zwane aerofonami. Jest ich najwięcej i mają bardzo długą i ciekawą historię. Wiele z nich wymyślono jako instrumenty stosowane przez rycerstwo i na polowaniach.

Waltornia

Autor: Frank Kovalchek
Źródło: http://www.flickr.com
Spełniać one miały rolę informacyjną lub ostrzegawczą. Potem przez lata stawały się udoskonalane i przygotowywane do używania w teatrach i orkiestrach. Obecnie po instrumenty dęte często sięgają zarówno muzycy w orkiestrach, w szczególności w dętych orkiestrach, jak i klasycy jazzu. Jak ich nazwa wskazuje, instrumenty dęte to rodzaj instrumentów, w jakich muzyka będzie powstawać wskutek zadęcia.

Dzielą się na instrumenty blaszane, drewniane i klawiszowe. Aerofony z grupy drewnianych obejmują między innymi różne odmiany fletów, zarówno podłużne, jak i poprzeczne, klarnety, fagoty i saksofony. Pośród instrumentów blaszanych znajdziemy przykładowo tuby, puzony, trąbki, a także nieco mniej znane waltornie, czyli rogi (zobacz jeśli chcesz zamówić ten produkt online: najlepsze tuby).

Instrumenty klawiszowe mają najmniej chyba reprezentantów i najbardziej znane z ich grona to organy, akordeon, nazywany też harmonią, harmonijka klawiszowa oraz ustna. Niezwykle ciekawe są również tuby. Tuby mają największą wielkość wśród tej rodziny instrumentów, które doskonale uzupełniają grupę orkiestry symfonicznej, lecz dość popularne są również jako instrumenty do solowej gry. Tuba posiada jednak swoją genezę jeszcze w starożytności. Przodkiem tuby była rzymska tuba romana. Ale dopiero po wynalezieniu wentylu na początku XIX w., tuby uzyskały swoją współczesną postać. Tuba składa się z metalowej rury, wielokrotnie zawiniętej, zakończonej z jednej strony ustnikiem, a z drugiej strony przechodzącej w czarę głosową. Jako ciekawostka, w praktycznie każdy pierwszy piątek maja obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tuby. Kolejne, równie ciekawe są waltornie, zwane popularnie rogami. Ich historia jest równie długa co opisywanej wcześniej tuby. Waltornie mają swoich przodków w starodawnych instrumentach tworzonych z pustych w środku rogów zwierzęcych, drewna albo z łodyg roślin. I znów przeróbki ostatecznie pozwoliły na usprawnienie i wykorzystanie tego prostego instrumentu w graniu muzyki (sprawdź ceny online i zamów taniej: popularny akordeon).

, , , ,

Related posts

Organizacja imprez masowych w kilku krokach – wymogi techniczne i formalne imprezy

Zorganizowanie imprezy, przeznaczonej dla dużej liczby odbiorców, to poważne zadanie. Aby impreza była udana oraz całkowicie bezpieczna, trzeba zatroszczyć się o mnóstwo rozmaitych kwestii, jak obsługa techniczna imprez, czy wynajem agregatów prądotwórczych. Warto zacząć od zaplanowania zadań, by nie przegapić żadnego z kluczowych zagadnień.

Na jaki koncert warto iść

Aktualnie w naszym kraju panuje moda na organizowanie różnorodnych wydarzeń kulturowych i rozrywkowych. To przekłada się na to, iż coraz większa ilość przedsiębiorstw decyduje się na organizacje rozmaitych koncertów, których uwieńczeniem są zazwyczaj koncerty największych gwiazd polskiej muzyki, jak też muzyki światowej.

Instrumenty elektroniczne i klasyczne – które wybrać?

Muzyczne instrumenty dzieli się na instrumenty dęte i szarpane. Wśród instrumentów dętych, nazywanych inaczej aerofonami można rozróżnić instrumenty blaszane, drewniane oraz klawiszowe. Przedstawicieli rodzin instrumentów dętych wykonanych z blachy i drewna jest całkiem sporo i są powszechnie znane. Instrumenty z klawiszamito dość wąska grupa.

Granie na instrumentach to wspaniałe hobby dla każdego

Z pewnością nikogo nie należy namawiać do tego, że każdy instrument ma swój niepowtarzalny dźwięk, że brzmi inaczej, a co się z tym łączy, im więcej instrumentów jest stosowanych w czasie grania danej piosenki, tym bez wątpienia wspanialej będzie ona brzmiała. Dlatego właśnie warto uczyć się gry na różnorakich instrumentach, nawet na takich, które stopniowo pośród młodzieży przechodzą do lamusa.

Bogaty wybór płyt z muzyką

Czy kupowanie płyt muzycznych ma w chwili obecnej jakikolwiek sens? W końcu internet daje nam teraz możliwość ściągnięcia bez płacenia praktycznie wszystkich piosenek jakimi tylko jesteśmy w danym momencie zainteresowani, co jest dużo bardziej komfortowym rozwiązaniem.

Latest posts

Najtrudniejsze wyczyny

Ile razy jest tak, że pragnęliśmy jakiś moment zatrzymać na ujęciu albo filmiku, lecz nie mogliśmy, ponieważ stwierdzaliśmy, że nasz sprzęt nie nadaje się na takie ekstremalne sytuacje? Na szczęście świat się rozwija, a co się z tym wiąże technologia też cały czas idzie na przód. Dzięki temu, możemy teraz wykupić aparaty albo kamery, które są w stanie przetrzymać naprawdę bardzo dużo.

Gdzie znajdując się w Gdańsku warto zdobyć współczesne czytniki e-book?

każdego roku rośnie wielkość sprzedawanych książek. Ta informacja jest niezmiernie pocieszająca, dlatego że w dawnych latach w wielu miejscach w Polsce można było zauważyć coś wręcz przeciwnego. Wraz z postępem technologii oraz z postępem zmieniły się również sposoby zakupu książek. Niegdyś książka wiązała się z dużym zbiorem, zależnym od liczebności stron. Aktualnie coraz częściej wszelakie publikacje przenoszone są do odmiany cyfrowej.

Jak przygotować dziecko na bal karnawałowy?

Karnawał to szczególny czas, kiedy w wielu miejscach świata ludzie bawią się i uczestniczą w różnego rodzaju balach. W Polsce ten zwyczaj również jest praktykowany, a jest to wyraźne szczególnie na przykładzie najmłodszych. W placówkach edukacyjnych bowiem organizowanie zabaw karnawałowych jest już tradycją.

Weselne atrakcje na nietypowe wesele

Wybranie odpowiedniej sali, sukni czy też dekoracji to kaszka z mlekiem o ile dysponuje się elastycznym budżetem ślubnym. Nawet jeżeli kategoryzujesz się do gremia tych „elastycznych” panien młodych to i tak zapytanie: jakiego rodzaju atrakcje ślubne wybrać? – potrafi przyprawić cię o migrenę.

Jeżeli nie interesują nas obrazy to wciąż mamy szansę spojrzeć na rzeźby

Czasami dzieje się tak, że nie idziemy do muzeów, ani do żadnych galerii, gdyż obrazy nas męczą, nie rozumiemy się na nich i nie chcemy wyrzucać pieniędzy, żeby chodzić od obrazu do obrazu, skoro mamy szansę je przejrzeć również w internecie. Mimo wszystko kiedy chcemy stać chociaż trochę bliżej sztuki, to powinniśmy zobaczyć, czy nie przypodoba nam się czasem to, co oferuje nam galeria rzeźby.