Jakie znaczenie ma dziś muzyka?

Od wieków człowiekowi na każdym kroku towarzyszy muzyka, tak naprawdę obecna jest ona w każdej dziedzinie życia. Dziś muzyka spełnia przede wszystkim rolę rozrywkową, lecz do niedawna miała także spore znaczenie religijne.

Gra na klawesynie

Autor: Brian Holland
Źródło: http://www.flickr.com
Przez wiele lat ludzie dopracowywali instrumenty muzyczne, wymyślali podstawy teoretyczne komponowania muzyki i zapisu nutowy. Pojawiły się trzy zasadnicze rodziny instrumentów, czyli strunowe, dęte i perkusyjne.

Każda z tych grup do wytworzenia dźwięku wykorzystywała odmienne zjawiska, we wszystkich powstało dużo najróżniejszych odmian, różniących się wielkością i sposobem grania. W grupie instrumentów strunowych bardzo popularne stały się gitary, skrzypce, a także fortepiany i pianina. Wielu światowej sławy muzyków decydowało się na te właśnie rodzaje instrumentów i tworzyło na nie wielkie arcydzieła. Lecz istniały i nadal istnieją instrumenty mniej znane, a które mają równie ładny i oryginalny rodzaj dźwięku. Przykładowo klawesyny (zobacz ceny sklepów na stronie: klawesyny), jakie już od 15 wieku są znane w naszej części Europy, posiadają niezwykle interesujące brzmienie, ale ich popularność jest daleka od pianin albo fortepianów.

Ostatnie lata to bardzo duże upowszechnienie elektroniki, która weszła we wszystkie dziedziny życia. Nie ominęło to również muzyki, i dziś coraz częściej zamiast klasycznych instrumentów muzycy wolą kupić ich cyfrowe odpowiedniki. Niewątpliwie ogromne znaczenie ma tu cena, na przykład klawesyny elektroniczne są wielokrotnie tańsze od swoich odpowiedników zrobionych przed wielu laty. Rzecz jasna w czasie koncertów raczej się używa tradycyjnych instrumentów, lecz do nauki i ćwiczeń w mieszkaniu elektroniczne modele całkowicie wystarczą. Ogromną popularność zyskały także w ostatnich czasach keyboardy (zacznij grę na najlepszym sprzęcie: keyboardy elektroniczne markowe). Niewielkie wymiary i bardzo duże możliwości uzyskiwania najróżniejszych dźwięków spowodowały, że obecnie większość muzycznych zespołów taki instrument posiada. Wymyślenie keyboardów sprawiło również, że muzyka z klawiszowych instrumentów trafić mogła do wielu ludzi, już za kilkaset złotych można kupić dobry instrument, na którym można uczyć się w domowym zaciszu. Dzisiaj rosnąca ilość muzyków używa z powodzeniem klawiatury midi, jakie dają jeszcze większe możliwości w komponowaniu utworów muzycznych.

, , , ,

Related posts

Organizacja imprez masowych w kilku krokach – wymogi techniczne i formalne imprezy

Zorganizowanie imprezy, przeznaczonej dla dużej liczby odbiorców, to poważne zadanie. Aby impreza była udana oraz całkowicie bezpieczna, trzeba zatroszczyć się o mnóstwo rozmaitych kwestii, jak obsługa techniczna imprez, czy wynajem agregatów prądotwórczych. Warto zacząć od zaplanowania zadań, by nie przegapić żadnego z kluczowych zagadnień.

Na jaki koncert warto iść

Aktualnie w naszym kraju panuje moda na organizowanie różnorodnych wydarzeń kulturowych i rozrywkowych. To przekłada się na to, iż coraz większa ilość przedsiębiorstw decyduje się na organizacje rozmaitych koncertów, których uwieńczeniem są zazwyczaj koncerty największych gwiazd polskiej muzyki, jak też muzyki światowej.

Instrumenty elektroniczne i klasyczne – które wybrać?

Muzyczne instrumenty dzieli się na instrumenty dęte i szarpane. Wśród instrumentów dętych, nazywanych inaczej aerofonami można rozróżnić instrumenty blaszane, drewniane oraz klawiszowe. Przedstawicieli rodzin instrumentów dętych wykonanych z blachy i drewna jest całkiem sporo i są powszechnie znane. Instrumenty z klawiszamito dość wąska grupa.

Granie na instrumentach to wspaniałe hobby dla każdego

Z pewnością nikogo nie należy namawiać do tego, że każdy instrument ma swój niepowtarzalny dźwięk, że brzmi inaczej, a co się z tym łączy, im więcej instrumentów jest stosowanych w czasie grania danej piosenki, tym bez wątpienia wspanialej będzie ona brzmiała. Dlatego właśnie warto uczyć się gry na różnorakich instrumentach, nawet na takich, które stopniowo pośród młodzieży przechodzą do lamusa.

Bogaty wybór płyt z muzyką

Czy kupowanie płyt muzycznych ma w chwili obecnej jakikolwiek sens? W końcu internet daje nam teraz możliwość ściągnięcia bez płacenia praktycznie wszystkich piosenek jakimi tylko jesteśmy w danym momencie zainteresowani, co jest dużo bardziej komfortowym rozwiązaniem.

Latest posts

Najtrudniejsze wyczyny

Ile razy jest tak, że pragnęliśmy jakiś moment zatrzymać na ujęciu albo filmiku, lecz nie mogliśmy, ponieważ stwierdzaliśmy, że nasz sprzęt nie nadaje się na takie ekstremalne sytuacje? Na szczęście świat się rozwija, a co się z tym wiąże technologia też cały czas idzie na przód. Dzięki temu, możemy teraz wykupić aparaty albo kamery, które są w stanie przetrzymać naprawdę bardzo dużo.

Gdzie znajdując się w Gdańsku warto zdobyć współczesne czytniki e-book?

każdego roku rośnie wielkość sprzedawanych książek. Ta informacja jest niezmiernie pocieszająca, dlatego że w dawnych latach w wielu miejscach w Polsce można było zauważyć coś wręcz przeciwnego. Wraz z postępem technologii oraz z postępem zmieniły się również sposoby zakupu książek. Niegdyś książka wiązała się z dużym zbiorem, zależnym od liczebności stron. Aktualnie coraz częściej wszelakie publikacje przenoszone są do odmiany cyfrowej.

Jak przygotować dziecko na bal karnawałowy?

Karnawał to szczególny czas, kiedy w wielu miejscach świata ludzie bawią się i uczestniczą w różnego rodzaju balach. W Polsce ten zwyczaj również jest praktykowany, a jest to wyraźne szczególnie na przykładzie najmłodszych. W placówkach edukacyjnych bowiem organizowanie zabaw karnawałowych jest już tradycją.

Weselne atrakcje na nietypowe wesele

Wybranie odpowiedniej sali, sukni czy też dekoracji to kaszka z mlekiem o ile dysponuje się elastycznym budżetem ślubnym. Nawet jeżeli kategoryzujesz się do gremia tych „elastycznych” panien młodych to i tak zapytanie: jakiego rodzaju atrakcje ślubne wybrać? – potrafi przyprawić cię o migrenę.

Jeżeli nie interesują nas obrazy to wciąż mamy szansę spojrzeć na rzeźby

Czasami dzieje się tak, że nie idziemy do muzeów, ani do żadnych galerii, gdyż obrazy nas męczą, nie rozumiemy się na nich i nie chcemy wyrzucać pieniędzy, żeby chodzić od obrazu do obrazu, skoro mamy szansę je przejrzeć również w internecie. Mimo wszystko kiedy chcemy stać chociaż trochę bliżej sztuki, to powinniśmy zobaczyć, czy nie przypodoba nam się czasem to, co oferuje nam galeria rzeźby.