Przydatne informacje o podstawkach używanych we współczesnych komputerach.
Każda kolejna generacja procesorów różni się bardzo od swoich poprzedników. Z tego powodu będzie też wymagała nowych, odpowiednich płyt, które będą potrafiły wykorzystać najnowsze technologie i możliwości.

Źródło: http://www.flickr.com

Źródło: http://www.flickr.com
Procesory na przestrzeni lat znacznie zwiększały swoje obliczeniowe możliwości, a przeważnie za tym szła ilość wyprowadzeń, jakie w nich się pojawiały. Z tego też powodu każda kolejna generacja najczęściej wiązała się z nowym rodzajem podstawki, do jakiej wkładano procesor. Podstawki będą się od siebie różnić nie tylko liczbą pinów, lecz również sposobem montowania. Na przykład socket 775 – socket 775, przeznaczony dla firmy intel, charakteryzował się tym, że w miejsce otworów na nóżki posiadał dotykowe pola, a procesor niewielkie blaszki. Z kolei socket a to była typowa konstrukcja firmy AMD, z 453 pinami.
Dla prawidłowej pracy komputera niezwykle istotne jest, aby procesor został właściwie włożone w podstawkę. W przypadku wcześniej opisywanych podstawek Intela czasami były problemy z tym, że blaszki mogły się łamać i układ był do wyrzucenia – jak wam działa socket am3. Normalne podstawki, przykładowo takie jak socket am3, posiadają otwory, w jakie wkłada się nóżki układu scalonego, a później odpowiednią dźwignią dociska się wszystko, żeby były dobre styki.
Ponieważ producenci przy nowych odmianach podstawek zmieniają czasami tylko niedużą ich część, co przykładowo ma miejsce przy socket fm1, to należy być ostrożnym przy montażu aby nie próbować użyć niewłaściwego procesora.komentarze na nasz temat aukcje elektroniczneJeśli zrobi się wszystko umiejętnie, to najczęściej procesory montować będzie można na płytach więcej niż jeden raz.