Co wypada wiedzieć o słuchowiskach emitowanych w radio?

W czasach telewizji niemal zapomnianym gatunkiem stały się słuchowiska. Młode pokolenie Polaków nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, czym one były.

W niezwykle dużym skrócie słuchowisko jest tak naprawdę teatrem radiowym. W odróżnieniu jednak o teatru telewizji, który był polskim specjałem, słuchowisko (co może zasugerować już sama nazwa) można było tylko i wyłącznie słuchać. Po raz pierwszy słuchowiska nagrywane były w Anglii. Miało to miejsce w latach 20-tych XX stulecia. Słuchowiska bardzo szybko trafiły również do polskiego radia, jednak cztery lata po pierwszym zagranicznym słuchowisku. Polscy słuchacze radia mieli okazję po raz pierwszy usłyszeć transmitowaną w świecie realnym inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego pod tytułem „Wesele”.

Intrygują Cię opisane przez nas treści? Szalenie nas to cieszy. Prosimy więc na nowy interesujący artykuł (https://pkrajewski.pl/wnetrza/), który znajduje się pod wskazanym linkiem.

Pierwsze polskie słuchowiska radiowe, które transmitowane były w okresie międzywojennym nadawano oczywiście na żywo, dopiero krótko przed wybuchem II wojny światowej zaczęto je nagrywać. Niestety, z tych archiwalnych nagrań, które powstały przed czasem wojennej zawieruchy nie przetrwała nawet jedna płyta. Aby dowiedzieć się więcej kliknij ten adres.

Spiker radiowy

Autor: Brangwyn Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Do zwyczajów radiowych słuchowisk wrócono po wojnie. Najwięcej słuchowisk przygotowywana była w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku. U schyłku lat pięćdziesiątych w Polskim Radio zaczęto nadawać jedno z najbardziej popularnych słuchowisk, któremu nadano tytuł „Matysiakowie”.

Poszukujesz ciekawych informacji na ten wątek? Bardzo dobrze się składa, ponieważ pomocny artykuł (https://www.eccoholiday.com/p/hiszpania-majorka) ma informacje godne zainteresowania, które są też niezwykle interesujące.

W roku 1960 pierwszy raz słuchacze słuchali wybranego, bardzo na czasie słuchowiska noszącego tytuł „W Jezioranach”. Oba te słuchowiska nadal są nadawane. Popularność obu tych audycji jest nadal na stałym od lat poziomie. Pozyskały już tak naprawdę radiowej telenoweli. Tak naprawdę większość radiowych słuchowisk to utwory dla osób pełnoletnich. Ale Polskie Radio pamiętało zawsze też o swoich najmłodszych słuchaczach. Pierwsze słuchowiska dla małych radiosłuchaczy nadawano już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Przygotowanie słuchowiska radiowego jest zadaniem niezwykle trudnym. Konieczny jest nie tylko dobry scenariusz, ale również rewelacyjni aktorzy. Bez wątpienia jest to droga do osiągnięcia prawdziwego sukcesu.

, , , ,

Related posts

Ciekawe pomysły na akcesoria i drobiazgi i akcesoria przydatne podczas urządzania domu.

Wielu ludziom urządzanie mieszkania kojarzy się z zakupem mebli i sprzętów i poustawianiem całości tak, żeby jakoś wyglądało i było w miarę funkcjonalne. Lecz w praktyce to jest dopiero początkiem do tego, żeby było można powiedzieć, że wnętrze rzeczywiście będzie stylowo i ładnie wykończone. Tak naprawdę to dopiero różnego rodzaju elementy wykończeniowe, rozmaite drobiazgi i ozdoby będą tworzyć jedną całość.

Poznaj możliwości elektronicznej zabawy

Ogólnie pojęta elektroniczna rozrywka od bardzo długiego już czasu cieszy się sporą popularnością – z całą pewnością możemy stwierdzić, że praktycznie od momentu wejścia komputerów do powszechnego użytku rozmaite gry są istną życiową pasją dla wielu ludzi.

Uroki wakacji nad polskim morzem w trakcie lata

Urlop - każdy czeka na to wydarzenie z utęsknieniem. Bardzo mało obowiązków, pełny relaks, odcięcie się od stresów oraz przede wszystkim wyczekiwany odpoczynek. Leżenie na plaży, pływanie w morzu czy ogniska trwające do późnej nocy - to perfekcyjny sposób na wakacje.

Latest posts

Kilka porad w kontekście bezpieczeństwa naszych komputerów

komputery są urządzeniami takimi, jak każdy tego typu sprzęt. Żeby prawidłowo funkcjonowały, należy się o nie w odpowiedni sposób troszczyć.
Chodzi tutaj o przecieranie za pomocą szmatki monitora czy o utrzymanie ostrożności z różnego rodzaju cieczami przy klawiaturze.

Jak rozwija się branża technologii komputerowej? Którzy producenci radzą sobie najlepiej w dobie globalizacji?

Nasz świat rozwija się w imponującym tempie. Praktycznie w każdym tygodniu dowiadujemy się o wyjściu na rynek całkowicie nowej, nowoczesnej technologii, która wpływa na jakość naszego życia. Odpowiedni ludzie – mowa oczywiście o technologach i specjalistach z branży komputerowej - stale wymyślają nowe rozwiązania, wpływające na jakość i komfort życia osób z całego świata.

Na jaki koncert warto iść

Aktualnie w Polsce nastała moda na organizację rozmaitych imprez kulturowych i rozrywkowych. To wpływa na to, iż zdecydowanie więcej przedsiębiorstw podejmuje decyzję by przeprowadzić organizacje rozmaitych koncertów, jakich atrakcją są zazwyczaj występy najbardziej znanych artystów krajowej muzyki, ale też zagraniczni wykonawcy.

Z jakiej przyczyny w Poznaniu jeszcze przyzwoiciej sprzedają się nawigacje gps?

Bez wątpienia w dzisiejszych porach mieszkańcy coraz to więcej podróżują. Dzieje się tak nie tylko za sprawą jeszcze tańszych biletów na autobus. Istotne w tym miejscu jest to, że raz po raz więcej ludzi ma hobby odkrywania świata a wskutek egzystencji w Unii Europejskiej otwarto granice, przez co przemieszczanie się jest jeszcze szybsze i komfortowe. Jeżeli więc w Poznaniu zamierzamy wybrać się w podróż samochodową warto wstąpić do sklepu, jaki wyprzedaje nawigacje gps.