Co wypada wiedzieć o słuchowiskach emitowanych w radio?

W czasach telewizji niemal zapomnianym gatunkiem stały się słuchowiska. Młode pokolenie Polaków nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, czym one były.

W niezwykle dużym skrócie słuchowisko jest tak naprawdę teatrem radiowym. W odróżnieniu jednak o teatru telewizji, który był polskim specjałem, słuchowisko (co może zasugerować już sama nazwa) można było tylko i wyłącznie słuchać. Po raz pierwszy słuchowiska nagrywane były w Anglii. Miało to miejsce w latach 20-tych XX stulecia. Słuchowiska bardzo szybko trafiły również do polskiego radia, jednak cztery lata po pierwszym zagranicznym słuchowisku. Polscy słuchacze radia mieli okazję po raz pierwszy usłyszeć transmitowaną w świecie realnym inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego pod tytułem „Wesele”.

Intrygują Cię opisane przez nas treści? Szalenie nas to cieszy. Prosimy więc na nowy interesujący artykuł (https://pkrajewski.pl/wnetrza/), który znajduje się pod wskazanym linkiem.

Pierwsze polskie słuchowiska radiowe, które transmitowane były w okresie międzywojennym nadawano oczywiście na żywo, dopiero krótko przed wybuchem II wojny światowej zaczęto je nagrywać. Niestety, z tych archiwalnych nagrań, które powstały przed czasem wojennej zawieruchy nie przetrwała nawet jedna płyta. Aby dowiedzieć się więcej kliknij ten adres.

Spiker radiowy

Autor: Brangwyn Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Do zwyczajów radiowych słuchowisk wrócono po wojnie. Najwięcej słuchowisk przygotowywana była w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku. U schyłku lat pięćdziesiątych w Polskim Radio zaczęto nadawać jedno z najbardziej popularnych słuchowisk, któremu nadano tytuł „Matysiakowie”.

Poszukujesz ciekawych informacji na ten wątek? Bardzo dobrze się składa, ponieważ pomocny artykuł (https://www.eccoholiday.com/p/hiszpania-majorka) ma informacje godne zainteresowania, które są też niezwykle interesujące.

W roku 1960 pierwszy raz słuchacze słuchali wybranego, bardzo na czasie słuchowiska noszącego tytuł „W Jezioranach”. Oba te słuchowiska nadal są nadawane. Popularność obu tych audycji jest nadal na stałym od lat poziomie. Pozyskały już tak naprawdę radiowej telenoweli. Tak naprawdę większość radiowych słuchowisk to utwory dla osób pełnoletnich. Ale Polskie Radio pamiętało zawsze też o swoich najmłodszych słuchaczach. Pierwsze słuchowiska dla małych radiosłuchaczy nadawano już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Przygotowanie słuchowiska radiowego jest zadaniem niezwykle trudnym. Konieczny jest nie tylko dobry scenariusz, ale również rewelacyjni aktorzy. Bez wątpienia jest to droga do osiągnięcia prawdziwego sukcesu.

, , , ,

Related posts

Czy obcokrajowiec może zostać na stałe na terenie Polski?

Nie da się ukryć zjawiska, że obecnie żyjemy w czasach, w jakich w szerokim zakresie rozumiane migracje mają miejsce na dużą skalę. Jest to niewątpliwie efekt globalizacji, który przyniósł nam wiele dobrego. Jesteśmy również świadkami nadciągania ludności do naszego kraju. Coraz większa liczba cudzoziemców pragnie czynnie brać udział w życiu naszego kraju, dlatego że na arenie międzynarodowej nasz kraj uważany jest jako otwarty i przyjacielski nowym osadnikom. Niemniej natomiast, aby każda osoba, jaka w ostatnim czasie przyjechała do naszego kraju mogła cieszyć się pełnią praw, istotne jest spełnienie wszystkich wymagań formalnych.

Właściwie oświetlona impreza to podstawa

Wielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że bardzo istotną rolę w czasie koncertu i przeróżnego rodzaju wystąpień na scenie odgrywa światło. To właśnie od niego zależy czy wszyscy artyści będą odpowiednio pokazani, jak i również zależy od tego również to, czy widzowie będą ciągle przywoływani na tą stronę, czy będą uciekali wzrokiem gdzieś na bok, ponieważ światła na scenie będą na przykład nazbyt ostre oraz okaże się, że nie są w stanie patrzeć na scenę.

Warto odwiedzić Bolestraszyce!

Bolestraszyce to mała wieś położona w pobliżu Przemyśla.Z uwagi na pełną uroku lokalizację jest znakomitą destynacją dla turystów. Również znajdujące się w niej arboretum stanowi częsty cel wypraw miłośników przyrody. Zakwaterowanie w Bolestraszycach jest doskonałym rozwiązaniem także dla osób chcących pozwiedzać okoliczne miejscowości.

Bogaty wybór płyt z muzyką

Czy kupowanie płyt muzycznych ma w obecnych czasach jakikolwiek sens? W końcu internet oferuje nam teraz możliwość ściągnięcia bez płacenia dosłownie wszystkich utworów jakimi tylko możemy być akurat zainteresowani, co jest znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem.

Szansa na dosłowne rozwinięcie skrzydeł i niezwykłą, podniebną przygodę

W dzisiejszych czasach możliwości atrakcyjnego spędzania wolnego czasu jest sporo. Zafascynowanie grami komputerowymi z czasem słabnie i wtedy poszukujemy hobby, które pobudzają wyobraźnię, a niejednokrotnie też przyspieszają bicie serca.
Ciekawym rozwiązaniem na oderwanie się od szarej rzeczywistości jest uprawianie sportu.

Latest posts

Techniki wykorzystywane w zakładach przemysłowych

Aby praca dowolnego przedsiębiorstwa mogła postępować bez przeszkód nieodzowne są całkowicie sprawne urządzenia - to kompletna podstawa. Istotny jest także czynnik ludzki, lecz nawet najdoskonalsi profesjonaliści nie poradzą sobie bez właściwego sprzętu.
Mnóstwo firm rozpoczyna działalność z wielkim zapałem, robi wszystko aby zyskać klientów, nawiązać relacje biznesowe, rozwijać działalność i tym podobne.

gorący czas rozliczeń z urzędem podatkowym

Przychodzi gorący czas rozliczeń z urzędem skarbowym. Każdego roku wzrasta ilość osób, którzy nie chcą stać w długich kolejkach i postanowili rozliczać się przez Internet. Jest to łatwa i szybka forma rozrachunków. Obecnie w każdym mieszkaniu jest komputer z dojściem do Internetu. Nie ma nic prostszego, aniżeli zainstalowanie programu PIT 2015. Program sam przewodzi eksploatatora przez wszelkie kolumny i nie ma możliwości się pomylić. Program PIT 2015, to prosta w obsługiwaniu aplikacja do wypełniania deklaracji podatkowych dostępna w wersji instalacyjnej.