Co wypada wiedzieć o słuchowiskach emitowanych w radio?

W czasach telewizji niemal zapomnianym gatunkiem stały się słuchowiska. Młode pokolenie Polaków nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, czym one były.

W niezwykle dużym skrócie słuchowisko jest tak naprawdę teatrem radiowym. W odróżnieniu jednak o teatru telewizji, który był polskim specjałem, słuchowisko (co może zasugerować już sama nazwa) można było tylko i wyłącznie słuchać. Po raz pierwszy słuchowiska nagrywane były w Anglii. Miało to miejsce w latach 20-tych XX stulecia. Słuchowiska bardzo szybko trafiły również do polskiego radia, jednak cztery lata po pierwszym zagranicznym słuchowisku. Polscy słuchacze radia mieli okazję po raz pierwszy usłyszeć transmitowaną w świecie realnym inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego pod tytułem „Wesele”.

Intrygują Cię opisane przez nas treści? Szalenie nas to cieszy. Prosimy więc na nowy interesujący artykuł (https://pkrajewski.pl/wnetrza/), który znajduje się pod wskazanym linkiem.

Pierwsze polskie słuchowiska radiowe, które transmitowane były w okresie międzywojennym nadawano oczywiście na żywo, dopiero krótko przed wybuchem II wojny światowej zaczęto je nagrywać. Niestety, z tych archiwalnych nagrań, które powstały przed czasem wojennej zawieruchy nie przetrwała nawet jedna płyta. Aby dowiedzieć się więcej kliknij ten adres.

Spiker radiowy

Autor: Brangwyn Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Do zwyczajów radiowych słuchowisk wrócono po wojnie. Najwięcej słuchowisk przygotowywana była w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku. U schyłku lat pięćdziesiątych w Polskim Radio zaczęto nadawać jedno z najbardziej popularnych słuchowisk, któremu nadano tytuł „Matysiakowie”.

Poszukujesz ciekawych informacji na ten wątek? Bardzo dobrze się składa, ponieważ pomocny artykuł (https://www.eccoholiday.com/p/hiszpania-majorka) ma informacje godne zainteresowania, które są też niezwykle interesujące.

W roku 1960 pierwszy raz słuchacze słuchali wybranego, bardzo na czasie słuchowiska noszącego tytuł „W Jezioranach”. Oba te słuchowiska nadal są nadawane. Popularność obu tych audycji jest nadal na stałym od lat poziomie. Pozyskały już tak naprawdę radiowej telenoweli. Tak naprawdę większość radiowych słuchowisk to utwory dla osób pełnoletnich. Ale Polskie Radio pamiętało zawsze też o swoich najmłodszych słuchaczach. Pierwsze słuchowiska dla małych radiosłuchaczy nadawano już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Przygotowanie słuchowiska radiowego jest zadaniem niezwykle trudnym. Konieczny jest nie tylko dobry scenariusz, ale również rewelacyjni aktorzy. Bez wątpienia jest to droga do osiągnięcia prawdziwego sukcesu.

, , , ,

Related posts

Niewiele pieniędzy, ale dużo dobrych chęci – czyli przepis na udany prezent

Jeśli próbujesz znaleźć niepowtarzalny prezent na ślub, ale nie możesz sobie pozwolić na nadszarpnięcie budżetu, głowa do góry. Okazuje się, że pomimo ograniczeń finansowych istnieją szanse na pomysłowy podarunek.
Każdego dnia jesteśmy bombardowani panelami reklamowymi głoszącymi informacje o różnego rodzaju targach ślubnych i nowościach dotyczących tego tematu.

Warto odwiedzić Bolestraszyce!

Bolestraszyce to mała miejscowość położona w pobliżu Przemyśla.Z uwagi na malowniczą lokalizację jest wymarzoną destynacją dla turystów. Także znajdujące się w niej arboretum okazuje się być częstym celem wycieczek miłośników przyrody. Zakwaterowanie w Bolestraszycach będzie rewelacyjnym rozwiązaniem także dla tych, którzy pragną pozwiedzać okoliczne miejscowości.

Jak przygotować dziecko na bal karnawałowy?

Karnawał to szczególny czas, kiedy w wielu miejscach świata ludzie bawią się i uczestniczą w różnego rodzaju balach. W Polsce ten zwyczaj również jest praktykowany, a jest to wyraźne szczególnie na przykładzie najmłodszych. W placówkach edukacyjnych bowiem organizowanie zabaw karnawałowych jest już tradycją.

Latest posts

Potencjał nowej technologii

Potencjał dzisiejszej informatyki jest niesamowity. Jeszcze kilkanaście lat temu nie mieliśmy pojęcia, że tak wiele rzeczy będzie możliwe, a w dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie stworzyć o wiele więcej, aniżeli byliśmy w stanie sobie wyobrazić. Krok po kroku dokonaliśmy tego, że świat stoi komputerami właśnie. Jeżeli chodzi o superkomputery, to wtedy mowa o komputery kwantowe. To ten typ komputerów, które są związana z kwantami. Jednostką w tego typu komputerze nie jest bit, a kubit.

Ochrońmy wszelkie dane osobowe swoich klientów!

E-sklepy w naszym kraju, na Węgrzech, w Austrii, Kanadzie czy na terenie Tajlandii? Na pewno bardzo dobry typ interesu, bo gdyby miało być zgoła odmiennie, to czy ciągle powstawałyby kolejne sklepy? Wiadoma sytuacja: wielka ilość dziennych realizacji sprawia, że nawet wyspecjalizowane e-sklepy ogólnie nie powinny zbytnio narzekać na niedobór klienteli. Powinniśmy pamiętać, iż mimo wszystko prowadzenie e-sklepu, a potem jego prowadzenie, w żadnym razie nie jest czymś prostym.

Nowoczesne technologie druku 3d zezwalają na uzyskiwanie ciekawych projektów

Dzisiaj ukazujące się technologie używane są z sukcesem przez rozliczne specjalizacje. Niewątpliwie można do nich zaliczyć wydruk w formacie 3d, który pozwala na przeprowadzanie projektów z dużo większą dokładnością i nade wszystko o wyższej jakości. Z usług firm, trudniących się w druku 3d korzystają wielkie i małe firmy, instytucje studenckie czy osoby prywatne.

Cloud hosting – zwiększenie dostępu do Sieci z zachowaniem wszelkiego rodzaju standardów bezpieczeństwa danych

Firmy pracujące w oparciu o najróżniejszego rodzaju oprogramowania, posiadające rozbudowaną infrastrukturę komputerową, powinny w pierwszej kolejności zadbać o to, by dostarczyć pracownikom szybki, nieograniczony dostęp do internetu. Mogłoby się wydawać, że wykorzystanie typowych rozwiązań w tym zakresie w zupełności powinno wystarczyć, aczkolwiek jeżeli w firmie w tym samym czasie pracuje wiele stacji, sieć może być w którymś momencie bardzo obciążona. Istotne jest, więc żeby sięgnąć po takie rozwiązania, które wyeliminują wszelkie takie sytuacje.